Burj Khalifa to aktualnie najwyższy budynek świata. Mierzy ponad 828 metrów, a powierzchnia użytkowa to ponad cztery miliony metrów kwadratowych. Posiada 163 piętra, ale to nie wszystkie rekordy tego budynku.

Burj Khalifa – początek

Budowę rozpoczęto 21 września 2004 roku pod kierownictwem Adriana Smitha (główny architekt) oraz Billa Bakera (główny inżynier konstrukcyjny).

Budynek stanowiący przykład architektonicznego geniuszu został nazwany Burj Khalifa na cześć ówczesnego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Khalifa bin Zayeda Al Nahyana. To dzięki jego wsparciu oraz zyskom ze sprzedaży ropy naftowej projekt doszedł do skutku.

Głównym wykonawcą wierzy była firma Samsung C&T Corporation. Zbudowała ją w ramach flagowego projektu Dubaju „Downtown Dubai”. projekt ten zakładał zagospodarowanie terenu o powierzchni 490 akrów w pobliżu głównej dzielnicy biznesowej. Co ciekawe, całkowity koszt projektu wyniósł 20 miliardów dolarów, z czego budżet samego biurowca wyniósł 1,5 miliarda.

Uwaga – najpopularniejsza atrakcja Dubaju. Zdecydowanie polecamy wcześniejszą rezerwację wstępu przez internet.

Burj Khalifa powstała w latach 2004 – 2009. Stoi na 192 słupach wkopanych w ziemię na głębokość 50 metrów. Składa się z tzrech skrzydeł woków centralnego rdzenia, tworząc z góry kształt przypominający literę Y.

Budowa w pigułce

 • prace prowadzone do marca 2005 roku to etap zbrojenia budynku.
 • w styczniu 2007 roku stało już 50 piętro, a w a w marcu tego samego roku rozpoczęto budowę setnego piętra!
 • we wrześniu 2007 roku zakończono budowę 140 piętra.
 • w 2008 roku budynek liczył już 150 pięter.
 • w styczniu 2009 roku powstało ostatnie, 161 piętro.

W 2010 roku ukończono zewnętrzne pokrycie budynku składające się ze specjalnych, odbijających światło szyb. Dodatkowo zamontowano aluminiowe panele oraz przęsła i łuki wykonane ze stali nierdzewnej z ceramiczną powłoką. Łączna liczba okien w budynku to 24 tysiące, a ich umycie zajmuje 36 pracownikom 4 miesiące.

Żeby to objąć, trzeba robić foto na szerokim kącie 🙂

Okazała jest także długość rur instalacji wodnej – ponad 347 kilometry, z czego 100 km to rury z wodą pitną, a 214 to system pożarowy oraz 34 na wodę do klimatyzacji.

Otwarcie Burj Khalifa

Uroczyste otwarcie przez szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma odbyło się 4 stycznia 2010 roku. Było to na tyle doniosłe wydarzenia, że transmitowału je na żywo wszystkie stacje telewizyjne Emiratów Arabskich, a także wiele innych stacji z całego świata. Uroczystości towarzyszyły liczne występy, pokazy fajerwerków.

Budynek nie tylko oszałamia swoją bryłą oraz zewnętrznym wyglądem. Jego wnętrza to dzieło światowej sławy projektantów. Wykończenie to najwyższej klasy materiały – marmur, szkło, czarny kamień, srebrny trawertyn. Na ścianach wiszą dzieła światowej słaby artystów. Przemieszczanie po budynku zapewnia 57 wind, 8 ruchomych schodów oraz 2909 schodów.

Wokół podstawy wieży znajduje się najsłynniejsze centrum handlowe Dubaju – Dubai Mall. Swoje sklepy mają tutaj wszystkie najbardziej ekskluzywne marki świata. W Dubai Mall pojeździmy również na łyżwach oraz zobaczymy bardzo efektownie zbudowane akwarium, zachęcające nas do wejścia do Dubai Aquarium.

Więcej znajdziecie w osobnych wpisach:

Burj Khalifa – At the Top

To obowiązkowy punkt programu dla wszystkich odwiedzających Dubaj. Miejsce cieszy się niesamowitym powodzeniem, ale na bieżąco sprzedawane są bilety w kasach. Aby jednak zapewnić sobie wjazd o wybranej godzinie, polecam wcześniejszy zakup biletu online.

Wjechać na Burj Khalifa możemy na kilka sposobów, a poniżej najpopularniejsze warianty:

 1. At the Top 124 i 125 piętro – to najbardziej popularny wariant, w którym na dwóch piętrach podziwiamy panoramę miasta.
 2. At the Top 124 i 125 piętro + Sky Views – wybraliśmy tą opcję, gdyż poza wjazdem na Burj Khalifa, w cenie pakietu jest wjazd na sąsiedni budynek, na krótym znajduje się niesamowity punkt widokowy na… Burj Khalifę. Zjedziemy to także przeszkloną zjeżdżalnia i pospacerujemy po przezroczystej podłodze – szczegóły poniżej oraz na naszym filmie.
 3. At the Top SKY – 124 i 125 piętro + 148 piętro!
 4. Burj Khalifa – The Lounge – dostęp do pięter 152 – 154. Tu dodatkowo cenie poczęstunek, napój. Opcja ta jednak w złotkach kosztuje aktualnie blisko 1000 PLN / osoba.

Samo wejście do budynku jest nowoczesne i ekskluzywne. W drodze do wind mija się makietę budynku i wystawę obrazującą historię jego budowy. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno w tym miejscu był piach.

Po wejściu do windy pędzącej z prędkością 10 m/s po około 30 sekundach wysiadamy na tarasie. Oszałamia nie tylko widok w dół, ale również bogata ilość drapaczy chmur znajdujących się w Dubaju. Jest również sklep z pamiątkami i kawiarnia. Ceny jak na tego typu miejsce nie są szalone – mała Americano to 13 AED, duża 18 AED. Herbata to koszt 13 AED. ody rożki oraz magnum między 12 – 22 AED.

Ceny

Rodzaj pakietu Cena
At The Top – 124 i 125 piętro 169 AED
At The Top – 124 i 125 piętro + Sky Views 249 AED
At The Top SKY – 124 i 125 + 148 piętro 399 AED
At The Top SKY – 124 i 125 + 148 piętro + Sky Views 479 AED
At The Top The Lounge – 152,153,154 piętro + napoje + przekąski 769 AED

Nasz film z wjazdu

Nasze tipy

 • Bądź wcześniej! Wejście na Burj Khalifa jest z poziomu galerii – Dubai Mall. jeśli dojedziecie na miejsce taksówką czy autobusem, będziecie mieli do pokonania kawał drogi przez galerię. Najszybciej dojść z pozycji metra, ale to i tak kilkanaście minut szybkiego spaceru + czas na zorientowanie się w sytuacji 🙂 My dwukrotnie przyjeżdżaliśmy taksówką i choć znaki w galerii czytelnie kierują na „Burj Khalifa – At the Top”, to jednak pokonuje się spore odległości. najbliżej do punktu wejścia będzie od strony „Wings of Mexico Statute”. Do tego miejsca możecie kierować, jeśli będziecie np. podjeżdżać taksówką. Mijacie wtedy słynny punkt widokowy ze skrzydłami i idziecie prosto do galerii. Zaraz po lewej stronie jest znak i wejście „At the Top”. Mapy Googla tej drogi nie pokazują.
 • Wings of Mexico to mega popularny punkt widokowy na Burj Khaifa. Zwykle można spotkać tam kolejkę osób, która chce sobie zrobić zdjęcie ze skrzydłami na tle budowli. Drugim takim punktem jest Burj park by Emaar, skąd w przepięknym otoczeniu możemy cykać niezliczone fotki. To właśnie w tych okolicach wieczorami gromadzi się mnóstwo ludzi, by podziwiać słynne The Dubai Fountain.
 • Pokaz fontann odbywający się wieczorami na jeziorze Burj Khalifa to obowiązkowy punkt programu. W dodatkowy darmowy. Opcjonalnie w jego trwana można kupić 30 minutowy rejs za kilkadziesiąt złotych. Więcej w osobnym wpisie.

Zobacz również:

Sky Views

Wejście na Burj Khalifa można kupić również w opcji ze Sky Views. Jest to sąsiedni budynek – hotel, z którego mamy genialny widok na Burj Khalifa, szklaną podłogę oraz możliwość zjechania ze zjeżdżalni znajdującej się na zewnątrz budynku. Dla odważnych istnieje możliwość zapięcia się do uprzęży i zobaczenia Dubaju z wysokości 53. piętra. Więcej w osobny wpisie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz