Leżący nad turkusową Zatoką Perską Dubaj posiada bardzo wiele przepięknych plaż. Jak całe miasto, kojarzą się one z luksusem tym bardziej, że z jednej strony po horyzont sięga woda, z drugiej wyrastają drapacze chmur.

Wiele z nich należy do prywatnych osób, klubów, osiedli czy hoteli, ale spora część jest nadal publiczna.

Dopiero niedawno, surowy w swej religii emirat, zezwolił na bardziej „europejskie” korzystanie z nich. Tyczy się to stroju jak i płci osób korzystających z nich. Nadal można jeszcze spotkać plaże przeznaczone w wyznaczone dni do korzystania tylko przez kobiety z dziećmi. Co tyczy się stroi, to bikini nie jest już zakazane, ale jednak bardzo skąpe nadal może przysporzyć wiele kłopotów. Opalanie toples absolutnie nie wschodzi w grę, o alkoholu nie wspominając. O alkoholu w Dubaju piszemy w osobnym wpisie – Alkohol w Dubaju – ceny, gdzie kupić?

Praktycznie wszystkie plaże są regularnie czyszczone i mają w swoim zapleczu sanitariaty, tj. przebieralnię, toaletę oraz prysznic. Tylko nieliczne odcinki ich nie posiadają. Niektóre plaże oferują nawet darmowe publiczne hotspoty Wi-Fi. Jeżeli jednak chcielibyście skorzystać z udogodnień takich jak np. kabiny plażowe i leżaki, to musicie już skorzystać z wejść na płatne plaże np. Kluby Plażowe, które w cenie takie udogodnienia oferują.

Poniżej opisujemy wam kilka wybranych, popularnych plaż w Dubaju.

Plaża Jumeirah Beach Residence (JBR)

To największa plaża w Dubaju, rozciągająca się na całej długości obszaru JBR, czyli Jumeriah Beach Residence. Spokojna dzielnica z restauracjami, hotelami i sklepami.

JBR Beach Dubai
JBR Beach

Nie jest ona w całości bezpłatna, gdyż niektóre jej odcinki należą do hoteli.

Jest za to świetnie zagospodarowana. Na miejscu dyżurują ratownicy, a miejsca do kąpania są wyznaczone bojkami. Co kilkaset metrów znajduje się również pełne zaplecze z barami, a także wypożyczalnie sprzętów wodnych czy zabawek plażowych dla dzieci.

JBR ma bardzo miękki, pudrowy piasek, delikatnie się od siebie różniący w zależności od odcinka plaży. Zejście do wody to w większości przez kilka metrów brodzenie, dlatego jest idealna dla rodzin z małymi dziećmi.

JBR, jak prawie wszystkie plaże w Dubaju, czynna jest przez całą dobę, ale pływanie po zachodzie słońca jest zakazane.

Marina Beach – część JBR

Marina Beach to ostatni odcinek piaszczystej plaży wzdłuż The Walk, czyli promenady biegnącej przed nadmorskim centrum handlowym The Beach JBR. Jest ona płaska i szeroka, z miękkim piaskiem.

Warto na nią przyjechać choćby z tego względu, że zwrócona jest na największe na świecie koło młyńskie – słynne Ain Dubai, postawione na najnowszej sztucznej wyspie w Dubaju, czyli wyspie Bluewaters. Mało tego, z plaży jest z nią wygodne połączenie kładką dla pieszych (wyspę i kładkę opisujemy w osobnym dziale).

Na plaży są ratownicy.

Plaża Czarnego Pałacu (Black Palace Beach)

Zwana również Secret Beach i Al Sufouh Beach. To szeroka plaża ze złotym wręcz piaskiem, łagodnie opadająca do wody.

Plaża ta nie ma żadnej infrastruktury turystycznej. To znaczy, że nie ma tu ani leżaków, ani łazienek, są ratownicy. Z uwagi na to, że położona jest obok jednej z królewskich rezydencji w Dubaju, Ukryta Plaża (Secret Beach), jest najspokojniejszą, najcichszą plażą w Dubaju oferującą niesamowite zachody słońca.

Znajduje się pomiędzy hotelem Burj Al Arab, a zabudową Palmy Jumeriah. Jest to okolica zwana Al South. Aby do niej dojechać, należy jechać ulicą Al Sufouh do Madinat Jumeirah, jechać kilka minut by znaleźć ścieżkę wśród palm, która najpierw prowadzi na bezpłatny parking, a potem dopiero na plażę.

Umm Suqeim

Obowiązkowa wizyta dla tych, którzy chcą doświadczyć przyjemności plażowania z ******* gwiazdkowym hotelem Burj Al Arab w tle 🙂 Wszystkie „słynne” zdjęcia z hotelem w dłoni pochodzą właśnie z niej. Nazywana także Sunset Beach uznawana jest za jedno z najspokojniejszych miejsc na wybrzeżu.

Trzeba przyznać, że jest piękna. Szeroka, piaszczysta, nieskazitelnie czysta. Tylko kilka miejsc oferuje usługi gastronomiczne, co dodaje jej luksusowego wyglądu. Mają na niej swoje dyżury ratownicy, jest także węzeł sanitarny.

Co ciekawe, oświetlona jest nocą, co umożliwia nocne pływanie.

Kite Beach

Inaczej plaża latawców, to miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów. Odsłonięta, bardzo szeroka i piaszczysta, jest bardzo wietrzna. Z racji tych warunków bardzo popularna wśród kitesurferów.

Kite Beach Dubai
Kite Beach

Piasek jest tu nieco grubszy, z drobinkami muszli. Można tu wypożyczyć zarówno leżaki, parasole i ręczniki, jak i sprzęt wodny. Jest także ścieżka do joggingu (14 kilometrowa), Skatepark XDubai i boisko do piłki plażowej. Jednym słowem plaża dla aktywnych.

Znana jest także z rewelacyjnych potraw przyrządzonych w tutejszych małych restauracjach, które polecają prawdziwi smakosze.

Marcato Beach – JBR Public Beach

Jest to bezpłatna plaża ciągnąca się wzdłuż drogi Jumeirah Beach, w pobliżu centrum handlowego Mercato. Pomimo, że ma parking, przebieralnie i dostęp dla osób niepełnosprawnych, nie jest ona zabudowana, tzn. nie ma przy niej żadnej restauracji, kawiarni czy baru. Ci co zgłodnieją udają się do centrum handlowego, w którym jest kilka restauracji.

Popularna jest ona wśród Emiratczyków, którzy na niej urządzają rodzinne pikniki.

Wzdłuż ciągnie się ścieżka do joggingu.

La Mer

Plaża La Mer, usytuowana przy Jumeriah Beach Road, od samego początku cieszy się ogromną popularnością. Zlokalizowana w dzielnicy o tej samej nazwie, jest jedną z najmłodszych plaż w Dubaju.

La Mer Beach
La Mer Beach

Co ciekawe, została ona stworzona przez człowieka. Jej długość to 2,5 km i dzieli się na dwie części: La Mer South i La Mer North (La Mer północną i południową).

Przy ciągnącej się wzdłuż niej promenadzie znajduje się ponad 130 sklepów, barów i kawiarni. Obsadzona jest ona palmami, pomiędzy którymi wiszą tysiące żarówek, które po zmroku dają obłędny efekt.

Plaża jest piaszczysta, płaska, ale niezbyt szeroka. Sprzątana jest każdego ranka i kilka razy w ciągu dnia. Dyżurują przy niej także ratownicy. Tak jak na JBR, wstęp na plażę La Mer jest bezpłatny, a wiele hoteli znajdujących się w okolicy oferuje do niej darmowy transport.

Dodatkową atrakcją jest mieszczący się przy niej Laguna Waterpark (dodatkowo płatny Aquapark) z gigantyczną zjeżdżalnią wodną, która przykuwa oko nie tylko dzieci ale i dorosłych. Poza tym dla amatorów sportu jest jeszcze Park Trampolin Hawa Hawa i Skate Park (oczywiście płatne). Mniej aktywni, a bardziej romantyczni, mogą zejść z plaży i skorzystać z kina.

Al Mamzar Beach

Do parku Al Mamzar (już niedaleko Szardży), przylega plaża o tej samej nazwie – Al Mazar Park Beach. Wejście do parku jest płatne, i tak jak w pozostałych parkach w Dubaju, aby wejść trzeba posłużyć się kartą NOL (cena to 5 AED/os).

Oprócz placów zabaw, miejsc do grillowania i małych punktów gastronomicznych w otoczeniu pięknej roślinności, na terenie parku o powierzchni 106 hektarów, znajdują się dwa duże bezpłatne baseny.

Plaże, których łącznie w parku są cztery, pilnowane są przez ratowników. Znajdują się przy nich takie udogodnienia jak przebieralnie, toalety i prysznice.

Najciekawsze jednak jest to, że poniedziałki środy są dniami tylko dla pań. Oznacza to, że wejście dozwolone jest tylko kobietom z dziewczynkami i chłopcami poniżej 4 roku życia. Zatem planując wycieczkę na tutejszą plażę pamiętajcie, by wybrać się w pozostałe dni.

Zaraz obok parku znajduje się także publiczna nieodpłatna plaża o tej samej nazwie – Al Mamzar Open Beach.

Jebel Ali Beach

Znajduje się tuż przed drugą ze sztucznych wysp palmowych, czyli Palm Jebel Ali.

Jest szeroka, piaszczysta i bezpłatna. Jest także jednym z ulubionych miejsc do nurkowania. Uprawiany jest na niej także kitesurfing i inne sporty wodne, ale trzeba zabrać ze sobą swój własny sprzęt, gdyż nie ma jeszcze bezpośrednio przy niej żadnej wypożyczalni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz