Port lotniczy Dubaj-Al Maktoum (DWC) jest jednym z dwóch lotnisk w mieście. Zdecydowanie mniejsze, znajduje się południu Dubaju, na wysokości wyspy – palmy Jebel Ali.

Początkowo lotnisko przeznaczone było tylko dla ruchu cargo. Wszystko za sprawą lokalizacji przy strefie wolnego handlu. Od 2013 roku obsługuje również ruch pasażerski. Początkowo bardzo niewielki, ale od kilku lat systematycznie pojawiają się tu samoloty liniowe (głównie regionalnych bądź tanich linii lotniczych), a także samoloty czarterowe.

To właśnie tutaj w dużej mierze polskie biura podróży zawożą turystów z polskich lotnisk – m.in. Coral Travel czy TUI Poland linią Enter Air.

Ciekawostka

Docelowo lotnisko DWC ma być największym portem lotniczym na świecie! Ma obsługiwać 160 milionów pasażerów rocznie i przewozić 12 milionów ton ładunków cargo! Docelowo będzie częścią bazy o powierzchni 140 km2, składającego się z sześciu skupionych stref, który obejmuje Dubai Logistics City (DLC), Commercial City, Residential City, Aviation City i Golf City.

Lotnisko Dubaj-Al Maktoum znajduje się w południowej części miasta, stąd przy lokalizacji hotelu w południowej części miasta możemy liczyć na szybki przejazd. Nawet w okolice Dubai Marina przejazd samochodem z lotniska to 30 minut.

Kod IATA lotniska (DWC) pochodzi od skrótu Dubai World Central. W jego sąsiedztwie znajduje się strefa wolnocłowa Jebel Ali.

Oto najpopularniejsze sposoby dojazdu do miasta:

Taksówka – jak wiadomo, taksówki to nieodłączny element miasta i pełnią rolę komunikacji publicznej w Dubaju. Przez turystów to najchętniej wybierany sposób dojazdu w wybrane miejsce. Pamiętajcie, że oficjalne, miejskie taksówki RTA są najczęściej tańsze niż UBER! Za dojazd z lotniska i na lotnisko pobierana jest dodatkowa opłata wynosząca 20 AED. Taksówek nie trzeba zamawiać, zawsze bardzo duża ilość czeka pod terminalem. Więcej o taksówkach i ich cenach w Dubaju znajdziecie tu: Taxi w Dubaju.

Do kalkulacji kursu na wybranej trasie możecie użyć aplikacji Careem.

Autobus miejski – spod terminala dojedziemy do miasta dwoma liniami autobuswymi. Uwaga – w autobusach obwiązują karty NOL, nie kupimy biletów w autobusie. Więcej o kartach NOL – Komunikacja miejska w Dubaju. Karty NOL kupimy na lotnisku.

Jak widać na poniższych rozkładach, godziny odjazdów nieznacznie się różnią w zależności od dnia tygodnia!

Linia F55 – dojeżdża na popularny węzeł przesiadkowy ibn Battuta. Tak podłączymy się do innych autobusów miejskich, a także do metra. Należy pamiętać o różnych godzinach pracy metra w zależności od dnia tygodnia. Szczegóły: Metro w Dubaju
Linia N55 – linia nocna jadąca aż do Ghubaiba Bus Station. Przejeżdża przez prawie całe miasto! Po drodze m.in. Palma Jumeirah czy hotel Burj al Arab.

Rozkłady autobusów znajdziecie w plikach PDF poniżej.

F55-Timetable

N55-1

Samochód – na lotnisku istnieją wypożyczalnie samochodów. Swoje usługi oferują aktualnie cztery firmy: Europcar, Keddy, Alamo oraz Golden Key. Ceny samochodów można sprawdzić na wielu popularnych wyszukiwarkach.
Należy pamiętać, że minimalny wiek kierowcy to 25 lat, należy posiadać prawo jazdy przynajmniej od roku, a także opłacić usługę za pomocą karty kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz