Komunikacja miejska w Dubaju to nowoczesne metro, łodzie (abra), a przede wszystkim bardzo rozbudowana sieć autobusów. W planowaniu dojazdów do poszczególnych atrakcji bardzo przydają się Mapy Google. Poniżej najważniejsze informacje o komunikacji w Dubaju oraz biletach komunikacji miejskiej.

Za komunikację miejską w Dubaju odpowiada spółka RTA (Roads & Transport Authority). Wygdną formą płacenia za bilety komunikacji miejskiej jest karta NOL. Najpopularniejszą formą jest karta przedpłacona, którą ściąga nam należność z karty. Kupując kartę w okienku lub w automacie doładowujemy ją wybraną kwotą.

Tak jak pisałem na wstępie, w stosunku do innych miast niezbędne okazały się mapy Google w celu sprawdzania lokalizacji przystanków oraz połączeń autobusowych. Dlatego warto planując wyjazd do Dubaju rozważyć kupienie karty SIM bądź zakupić go u swojego operatora w Polsce.

Rodzaje kart NOL:

 • Red Nol – papierowy bilet jednorazowy. Można używać w metrze oraz autobusach.
 • Silver Nol – przedpłacona karta elektroniczna. Karty można używać we wszystkich środkach komunikacji, łącznie z transportem wodnym oraz taksówkami.
 • Gold Nol – to samo co karta Silver, ale z możliwością korzystania z wagonów w metrze oraz tramwajach w wersji Gold (specjalne wejścia, przednie części składów).

Czas pojedynczej podróży to max 180 minut. W tym czasie możemy przesiąść się maksymalnie 3 razy.

Ceny przejazdów w zależności od karty:

Rodzaj biletu 1 strefa 2 strefa Więcej niż 2 strefy
Red Nol 4 AED 6 AED 8,5 AED
Silver Nol 3 AED 5 AED 7,5 AED
Gold Nol 6 AED 10 AED 15 AED

Strefy

Używając karty NOL nie musicie się przejmować liczbą stref którą pokonujecie. Wszystko dlatego, że kartę należy odbić przy wsiadaniu do metra / autobusu czy łodzi, a później wysiadając na stacji. System sam rozpozna ilość pokonywanych stref i pobierze odpowiednia opłatę. Czytnik kart wydaje charakterystyczny dźwięk jeśli karta została zeskanowana prawidłowo.

mapa stref oraz mapa metra w Dubaju
Mapa stref oraz mapa metra w Dubaju
Jak kasujemy bilety w autobusie, metrze czy tramwaju?

Karty na nielimitowaną liczbę przejazdów

Istnieje możliwość zakupu kart NOL w opcji bez limitu przejazdów. Płacimy jedną stała kwotę, dzięki której przez cały tydzień możemy dowolnie przemieszczać się po mieście. Idealna dla osób, które planują spędzić w Dubaju cały tydzień. W przypadku opcji więcej niż 7 – dniowych, należy zakupić spersonalizowaną kartę NOL.

Ceny 7 – dniowej, nielimitowanej karty NOL:

Karta 1 strefa 2 strefa Wszystkie strefy
Silver 50 AED 80 AED 110 AED
Gold 100 AED 160 AED 220 AED
Uwaga
Bilety na nielimitowaną liczbę przejazdów obowiązują w metrze, autobusach, tramwajach, a także łodziach na kanale oznacznych logiem RTA. Nie działają w miejskich taksówkach.

Bezpłatne przejazdy

Przejazdy bezpłatne dla niepełnosprawnych, ale konieczne jest wyrobienie spersonalizowanej karty NOL.

Bezpłatne przejazdy dla dzieci do 5 roku życia włącznie.

Ważność karty

Karta jest ważna 5 lat, stąd nie warto wyrzucać jej po powrocie z Dubaju. Możliwe, że przyda się jeszcze ponownie 🙂

Zasady pojedynczego przejazdu

We wszystkich strefach maksymalny czas jednej podróży to 180 minut. W ramach przejazdu dozwolone są maksymalnie 3 przesiadki. Dłuższa podróż bądź większa liczba przesiadek spowoduje pobranie z karty kolejnego przejazdu lub konieczność zakupu kolejnego biletu.

Pamiętaj, że warunkiem koniecznym do przejścia przez bramkę jest utrzymania salda co najmniej 7,5 AED na karcie. W przypadku mniejszej dostępnej kwoty nie będzie możliwości zrealizowania przejazdu.

Zakup i doładowanie karty

Zakup i doładowanie na każdej stacji metra oraz w tradycyjnych okienkach. Uwaga! Płatność bezgotówkowa w automacie lub kartą / dirhamami w okienkach. Jeśli mamy już kartę, możemy ją doładować online na stronie RTA.AE (link). Podajemy numer karty, adres email i dane karty do płatności. Wymagana jednak karta kredytowa, moje karty debetowe nie chciały tu jednak przejść.

Kartę NOL kupimy i doładujemy również w niektórych sklepach. My swoje kupiliśmy np. w kasie Zebeel Park, kiedy wchodziliśmy na Dubai Frame.

Jak zakupić, doładować kartę NOL w automacie? Zobaczcie na poniższym filmie:

Saldo karty

Aktualne saldo swojej karty NOL można sprawdzić na stronie RTA. Tu również sprawdzisz historię opłat za swoje przejazdy. Oczywiście saldo wyskakuje na wyświetlaczu, kiedy odbijamy bilet. Możemy również prosić o sprawdzenie w dowolnym punkcie sprzedaży kart NOL.

Gdzie jeszcze z kartą NOL?

Sald na karcie NOL może być wykorzystywane również w miejscach niezwiązanych z komunikacją! Za jej pomocą zapłacimy m.in w Carrefourze czy Burger Kingu. Listę dostawców możecie znaleźć tu – link.

Autobus, metro czy taksówka?

Podróżując najczęściej stawiamy na najtańsze środki komunikacji. W Dubaju korzystaliśmy jednak praktycznie codziennie z taksówek. Więcej o lokalnych taksówkach przeczytacie tu: Taxi w Dubaju. Wszystko ze względu na to, że jadąc do wielu miejsc musieliśmy się przesiadać z autobusu na autobus. To wszystko bardzo wydłuża czas podróży, a same autobusy są niestety bardzo często opóźnione. Projektując Dubaj nie zadbano jednak starannie o dobrą komunikację publiczną, bus pasy etc. Postawiono tu zdecydowanie na prywatny transport.

Metro jeśli chodzi o zastosowanie w mieście to najlepsza sprawa, ale przez popularne części miasta jeździ tylko jedna, czerwona linia. Oddalona od wybrzeża. Często wybieraliśmy metro jadąc np. na stacje Dubai Mall (Burj Khalifa), ale na samą stację początkową… podjeżdżaliśmy taksówką. Rozwiązanie z taksówkami jest szczególnie opłacalne, jeśli podróżujemy w trzy czy cztery osoby. A same taksówki to oczywiście jednakowe stawki, jasne zasady, z góry możemy łatwo ocenić ile zapłacimy za przejazd.

27 komentarzy

 1. Cześć
  Jaki bilet polecasz dla 3 dniowego pobytu w Dubaju? Planuje jechać z żona i dzieckiem, będziemy jeździć w różne miejsca, wiec raczej jednorazowe bilety nie wchodzą w grę, no chyba że uważasz inaczej.
  I jeszcze jedno, czy w Dubaju są bilety dzienne, np. na wszystkie strefy?

  • Cześć,
   Nie będzie tu biletów dziennych.
   Typowy karnet „no limit” to 7 dni.
   Nie wszędzie wygodnie jest przemieszczać się komunikacją – z tego względu karta NOL jest fajnym rozwiązaniem, bo można ją systematycznie doładowywać wg potrzeb, a za taksówki płacić np. kartą płatniczą.
   To według mnie najlepsze rozwiązanie.

  • Hej,
   Nie obowiązuje.
   Karty „no limit” działają w metrze, autobusach, tramwajach oraz łodziach na kanale oznaczonych logiem RTA.

 2. Cześć,
  Czy kupując srebrną kartę 7 dni no limit w cenie 110 AED mogę korzystać również z kolejki Monorail na palmie?
  Rozumiem, że taką kartę również każdorazowo odbijamy w metro czy autobusie?

  • Cześć,
   Nie, gdyż operatorem Monorail jest Nakheel.
   Od końca 2022 roku jest możliwość płacenia za bilety kartą NOL, którą doładowujesz wybraną kwotą.
   Nie zadziała w przypadku tych 7 – dniowych travel passów.

 3. Cześć,
  1. Wytłumacz mi proszę bardziej jak i ile place jadąc metrem/autobusem gdy zmieniam zony?
  np: ile zapłacę z Zone 1 do Zone 6?
  2. Czy to prawda ze jeżeli wysiądę na zone 6, wrócę za chwile i pojadę na Zone 2 ale zmieszczę się w 180 min to zapłacę tylko za pierwszy przejazd (Zone 1 do Zone 6), czy policzy mnie ponownie?
  Dzięki.

  • Cześć,
   Według mnie policzy ci ponownie za przejazd, dlatego, że wychodzisz z metra/autobusu, a potem wracasz ponownie.

 4. Cześć
  Byłem w Dubaju 5 lat temu, jutro znowu się wybieram, mam stare NOL-e ale nie wiem czy są ważne, co prawda 5 lat rocznikami minęło, ale dniami chyba jeszcze niekoniecznie, chciałbym je doładować przed wyjazdem ale boje się, że je doładuję a one straca ważność. Jak sprawdzić do kiedy dokładnie co do dnia jest ważna karta NOL?

  • Cześć,
   Na stronie nie ma takiej możliwości. Można sprawdzić historię transakcji, ale tylko dokonywanych online.
   Można doładować wybraną kwotą, ale nie wyświetla się informacja o ważności karty.
   Obawiam się, że będzie można to sprawdzić jedynie a w automacie na miejscu.

 5. Cześć!
  Czy karta NOL przy zakupie tygodniowej „bez limitu”, będzie działała w lini autobusowej 101 do Abu Dhabi? Czy będzie trzeba osobno kupić bilety na taki wyjazd.

  • Cześć,
   Nie, karta działa tylko w strefach w samym Dubaju. Nie zadziała w linii 101.
   Tu przejdą tylko karty NOL, na których znajdują się środki potrzebne do zapłaty za taki przejazd.

  • Cześć,

   pytanie do Pana Tomasza, czyli mając kartę NOL, odpowiednio doładowaną, mogę za jej pomocą zapłacić za przejazd autobusem z lotniska w Abu Dhabi linią A1 w stronę centrum Abu Dhabi i z powrotem?

   Pozdrawiam

 6. Hej, wybieram sie z rodzina za tydzień na 7 dni do Dubaju, 2 os. dorosłe i 2 10-latkow, będziemy głównie przemieszczać się metrem? Jaka karta będzie dla nas najlepsza? Czy wystarczy np 1 no limite na nasza 4?

  • Hej,
   Nie, jeśli chcesz kupić no limit, to po jednej karcie dla każdej osoby.
   Przy tygodniu powinna wyjść was dobrze cenowo.
   Inny rozwiązaniem jest po prostu doładowywanie karty NL, jeśli planujecie również podjeżdżać taksówkami.
   Jeśli wasza lokalizacja powoduje, że będziecie w większej części korzystać z metra, autobusów czy tramwajów, najlepsza będzie no limit.

  • Wystarczy umieścić kartę NOL w parkometrze i wybierasz czas parkowania.
   Należność zostanie pobrać karty NOL, a automat wydrukuję bilet.

 7. Proszę powiedzieć, czy zakup kart NOL na 7 dni można jeździć bez limitu tylko po całym Dubaju czy też można pojechać do Abu Zabi. Jadę za 3 dni do Dubaju na tydzień.

  • W przypadku autobusów międzymiastowych owszem, można zapłacić kartą NOL, ale tą z pulą środków na karcie.
   W przypadku karty Unlimited nawet w przypadku wszystkich stref obowiązuje nas region samego Dubaju.

 8. Dziękuję za odpowiedz, ale czy to znaczy że mogę doładować do tej karty Unlimited srodki dodatkowo na przejazd do Abu Zabi, czy muszę wykupić taki zwykły bilet bilet. A po Abu Zabi też jest jakiś bilet dzienny?

  • Tak, można tą kartę dodatkowo doładować środkami.
   W Abu Dhabi karta ta nie będzie działać.
   Abu Dhabi ma swoje karty – karta hafilat,

 9. A proszę doradzić na ile doładować kartę halifat, aby zwiedzić Abu Dhabi w ciągu jednego dnia.

  • Ciężko podpowiedzieć, Abu Dhabi jest ciężkie do poruszania się komunikacją miejską. Z tych dwóch miast zdecydowanie lepiej wychodzi to w Dubaju. Zdecydowanie polecam taksówki. Dostanie się np. od Wielkiego Meczetu to w okolice np. Pałacu Prezydenckiego to bardzo duże odległości i ciężkie przemieszczanie się lokalną komunikacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz