Dubai Mall

Dubai Mall to najsłynniejsze centrum handlowe Dubaju, połączone jednocześnie z Burj Khalifa. Powierzchnia galerii to przeszło 350 000 metrów kwadratowych.

Dubaj słynie z wielkich i przepięknych galerii handlowych, lecz tą naj pod każdym względem jest Dubaj Mall. Leży w bezpośrednim sąsiedztwie wieży Burj Khalifa, z którą u podstawy jest z połączona. Szczegóły we wpisie o najwyższym budynku świata.

Powierzchnia handlowa w Dubaj Mall to około 350 tys m2. Ciężko jest też podać konkretną liczbę sklepów jaka się w niej znajduje tym bardziej, że galeria jest wciąż rozbudowywana. Obecnie jest to około 1300 sklepów, co trzeba przyznać – przyprawia o zawrót głowy. My regularnie w Dubai Mall po prostu się gubiliśmy 🙂

Wrażenie robi już główne wejście. Klasy dodają również zaparkowane tutaj samochody, zarówno w części zewnętrznej, jak i na podziemnym parkingu. Wnętrze robi jeszcze większe wrażenie, gdyż zaprojektowane zostało z niezwykłym rozmachem. Wszystko zostało zaprojektowane i wykonane z materiałów bardzo wysokiej klasy. Elegancji ponadto dodaje bogactwo markowych nut zapachów, które otaczają dyskretnie klientów z każdej strony.

Nie brakuje także miejsc do odpoczynku przed wizytą w kolejnym sklepie. Bogata jest również oferta gastronomiczna, od ekskluzywnych restauracji, po fast food typu McDonald’s, KFC czy kuchnię azjatycką.

W Dubaj Mall jest także lodowisko – Dubai Ice Rink o uwaga – wymiarze olimpijskim. Trzeba przyznać, że robi to wrażenie, kiedy na zewnątrz w cieniu termometr pokazuje 34 stopnie. Jest czynne okrągły rok, nawet w szczycie wakacyjnych upałów. Od innych profesjonalnych lodowisk na świecie odróżnia go podwójna grubość tafli lodu.

Podczas naszej wizyty mieliśmy okazje zobaczyć rozgrywany na nim mecz hokeja, a na mniejszym znajdującym się obok, trening łyżwiarek figurowych. Atrakcja nieodpłatna dla widzów, gdyż widoczna z pasażu galerii.

Dubai Aquarium

Inną atrakcją, ale już biletowaną, jest Dubai Aquarium, z jednym z największych akwariów na świecie. Jego frontowa szyba ma aż 8,3 metra wysokości i 33 metry szerokości, co czyni ja największą akrylową szybą świata. Jego pojemność to 10 milionów litrów wody i pływa w nim około 80 gatunków ryb. Największe wrażenie robią rekiny i płaszczki, których jest łącznie około 400.

Akwarium widoczne jest z galerii, nie trzeba więc kupować biletu by zobaczyć np .rekiny czy płaszczki, ale za nim znajduje się szklany tunel i podwodne zoo, które są już biletowane. Więcej o zoo oraz akwarium znajdującym się w Dubai Mall znajdziecie w osobnym wpisie – Dubai Aquarium & Unwerwater Zoo.

Dubai Mall jako atrakcja turystyczna

W galerii jest także ogromny wodospad, obok którego nie da się przejść obojętnie. Kaskada zaprojektowana przez architekta z Singapuru mierzy 24 metry wysokości. Spod wody wyłaniają się srebrne rzeźby nurków.

Jeżeli wziąć pod uwagę ten luksusowy blichtr i wykończenie galerii, wydawać by się mogło, że ceny w sklepach będą zawrotne. Otóż nie, są identyczne jak w innych centrach handlowych na świecie. Z tą różnicą, że na jednej powierzchni znajdziecie chyba wszystkie marki, o których możecie pomyśleć.

Watro jeszcze wspomnieć, że jeżeli nie uda Wam się wybrać na słynny Gold Souk (czyli Złoty Targ) znajdujący się w dzielnicy Deira, to tu także możecie go znaleźć. Jeden z pasaży w Dubai Mall imituje stary złoty bazar, na którym możecie m.in kupić pięknie wykonaną złotą biżuterię. Będzie to ciekawa alternatywa dla osób, które nie lubią być nagabywane i chcą poszukać czegoś dla siebie w ekskluzywnych, klimatyzowanych warunkach.

Ciekawostka
W 2011 i 2012 roku Dubai Mall było najczęściej odwiedzanym centrum handlowym na świecie. Było miejscem odwiedzanym częściej niż np. wodospad Niagara.

Z racji tego, że Dubai Mall to baza startowa dla osób wjeżdżających na Burj Khalifa, wieczorem dla osób wybierających się na fontanny, jest to niesamowicie oblegane miejsce. Mieszają się tutaj turyści indywidualni, zorganizowane grupy turystyczne, a także bogaci Emiratczycy spacerujący po galerii z torbami z ubraniami.

„Tylne” wyjście z Dubaj Mall prowadzi prosto na mostek nad jeziorem Burj Khalifa prosto do Souk Al Bahar, gdzie znajduje się kolejnych 100 sklepów, ale także około 20 restauracji. Tętnią one życiem zwłaszcza o zmierzchu, podczas trwania pokazu fontann. Nazwa Souk Al Bahar oznacza dosłownie targ żeglarza, co stworzona przez architektów sceneria jak najbardziej odzwierciedla. Część ta bowiem imituje tradycyjny arabski bazar, aczkolwiek nie panuje tu tradycyjny arabski hałas i zgiełk. Przy stoliku przy brzegu można z kolei podelektować się widokiem na spektakularną najwyższą wieżę na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz