W jednym miejscu zebraliśmy najważniejsze tipy dla podróżujących do Dubaju. Nie zamieszczamy tu informacji oczywistych na innych kierunkach, a raczej te, które są osobliwe dla samego Dubaju. Czekamy również na wasze spostrzeżenia w komentarzach, które będziemy mogli zamieścić we wpisie.

Religia

 • sale modlitw – w każdym budynku, hotelu, galerii handlowej, a nawet w parku rozrywki czy aquaparku znajdują są specjalne pomieszczenia do modlitw dla muzułmanów. Osobne dla kobiet i mężczyzn. Nie zdziwcie się obecnością koranu, świętej księgi muzułmanów np. w pokoju hotelowym.
Sala do modlitwy w hotelu
 • strój – nie ma aktualnie problemów ze strojem w samym Dubaju. Na plażach są akceptowane np. stroje bikini. Ale już np. w Dubai Marina ochrona upomina osoby, które chodzą w samym kostiumie kąpielowym po promenadzie. Do samo dotyczy mężczyzn chodzących z odkrytym torsem.

 • alkohol – wynikający z religii brak akceptacji dla publicznego spożywania, poruszania się w stanie nietrzeźwym. Alkohol jest dostępny w restauracjach, hotelach, a także dedykowanych sklepach, ale szerzej o szczegółach doczytacie tu: Alkohol w Dubaju – ceny, gdzie kupić?

Praktycznie

 • woda – w bardzo wielu miejscach znajdziemy punkty, gdzie możemy uzupełnić wodę. Punkty te znajdziemy w okolicach największych atrakcji, a parkach, w parkach rozrywki. Takie krany znajdziemy również w mieście czy na lotniskach. Opisując danę atrakcję zamieszczamy zawsze informacje gdzie taki punkt można znaleźć.
Darmowa woda dostępna jest w licznych publicznych miejscach
 • toalety – to najbardziej zaskakuje na plus! Darmowe toalety są dostępne na każdej stacji metra (po przejściu przez bramki), we wszystkich atrakcjach, parkach. We wszystkich restauracjach typu McDonald’s wejście do toalet nie jest chronione żadnym kodem.

 • wtyczki – gniazdka brytyjskie. Aby wszystko bez problemu działało, najlepiej zabrać ze sobą przejściówkę. W hotelach są w cenie do wypożyczenia.

 • piesze spacery – jeśli droga z punktu A do punktu B wydaje ci się bliska, a Google Maps pokazują się drogę całkowicie naokoło, to w większości przypadków pokazuje dobrze. Dubaj to miasto, gdzie czasem ciężko przejść normalnie na drugą stronę ulicy. Wiele pasów, zjazdy, skrzyżowania i barierki powodują, że często trzeba dojść do jakiegoś wiaduktu, aby podążyć w wybranym kierunku.

 • komunikacja publiczna – osobne przedziały w metrze dla kobiet (w tym z dziećmi). Jest tam zwykle przez to luźniej. Co ważne, taki podział (choć niepisany) jest w autobusach miejskich. Kobiety siedzą z przodu, mężczyźni z tyłu. Jeśli są z tyłu wolne miejsca, a mężczyzna siądzie w przedniej części, może być upomniany przez współpasażerki. Byliśmy dwukrotnie świadkami takiej małej awantury w autobusie z tego powodu.
Oznaczenie przedziału tylko dla kobiet w dubajskim metrze
 • power banki – u nas również zaczynają się pojawiać (np. w Energylandii – znak czasów). W Dubaju jest tego sporo. Istnieje po prostu możliwość wypożyczenia naładowanego power banku. Dostępne są np. w lokalnych parkach rozrywki czy w hotelach.
Możliwość wypożyczenia power banku w hotelowej recepcji

 • zakupy. Najpopularniejszą tanią siecią sklepów w Emiratach są dyskonty Viva. Z tego względu w sklepach zawsze można znaleźć rodaków 🙂 Można tu spotkać się z bardzo dobrymi cenami produktów, w tym sporym asortymentem produktów z Polski. Z polskich produktów można znaleźć wyroby bakallandu, Melvitu, wafle ryżowe Sonko czy polskie czekolady.

Gastronomia

 • nie sprzątamy po sobie w McDonald’s – z tym akurat spotykaliśmy się już w kilku krajach. Tu po zjedzeniu zostawiamy wszystko na stoliku. Są osoby, które po prostu wynoszą wszystko po nas i sprzątają stoliki.

 • Da Michele – w Dubai Marina można znaleźć słynną neapolitańską pizzerię, która została założona w 1870 roku. To właśnie w niej Julia Roberts delektowała się pizzą w filmie „Jedz, módl się, kocha”. W samym Neapolu kolejki do lokalu są na zewnątrz. Od kilku lat sieć się rozrasta, ale za granicą funkcjonuje stosunkowo niewiele lokali. Aż trzy znajdują się w samym Dubaju!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz