Taxi w Dubaju to jedna z najbardziej charakterystycznych części lokalnej komunikacji publicznej. Sporo turystów bazuje tylko na tej formie poruszania się po mieście. We wpisie wszystkie najważniejsze rzeczy oraz nasze tipy na sprawne poruszanie się taksówkami po Dubaju.

Taksówki to nieodłączny krajobraz Dubaju. Ich liczba jest przeogromna i stanowią tani i szybki sposób poruszania się po mieście. Obecnie liczba samochód taksówek działających w ramach RTA to 3500.

UWAGA
Oficjalne taksówki lokalnego przedsiębiorstwa komunikacji oznaczone są logo RTA. Mają charakterystyczny kolor kości słoniowej i w zdecydowanej większości są to samochody marki Toyota Camry.

Serwis taksówkowy pracuje 7 dni w tygodniu przez 24h.

Kierowcy w taksówkach RTA mówią po angielsku. Podczas jazdy jednak nie zagadują turystów, chyba, że sami zagaimy rozmowę. Dzięki temu dla obu stron jest to bardzo komfortowe.

Oficjalna taksówa RTA w charakterystycznym, kremowym kolorze

Jak zamówić taksówkę?

Najpowszechniejszym sposobem jest machanie. Taksówki jeżdżą dosłownie co chwilę, więc po krótkim czekaniu z pewnością coś upolujemy. Co ważne, jeśli taksówkarz jedzie na pusto, sam wypatruje osoby czekające na chodniku czy w miejscach, w których może się zatrzymać.

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z oficjalnej aplikacji DTI (Dubai Taxi Corporation), ale tam mimo rejestracji konta znaleźliśmy tylko droższe limuzyny.

Najpopularniejszą aplikacją jest Careem. Tam poza zamówieniem taksówki będziemy mieć możliwość wypożyczenia również miejskich rowerów.

Na taksówkach jest podany również numer telefonu, ale nie zarezerwujecie przez niego samochodu.

Ceny

UWAGA
Taksówki RTA są najtańszymi taksówkami w mieście. Są tańsze niż UBER i nie dajcie się namówić na podwózkę nieznaczoną taksówką. Czasem czekając przy ważnych atrakcjach miasta podjeżdża samochód i kierowca pyta o podwiezienie. Odmawiajcie, chyba, że wybitnie zależy wam na czasie.

Ceny są sztywne. Nie ustalamy ich przy wsiadaniu jak robi się to w wielu innych krajach, a zwłaszcza krajach arabskich. Cennik znajduje się zawsze na szybie pasażera, a przy kierowcy znajduje się duży ledowy wyświetlacz. Znajdziecie na nim dane kierowcy ze zdjęciem, a także aktualny koszt przejazdu.

Ceny zaktualizowane w oparciu o cennik z 2022 roku.

Opłata startowa wynosi 5 AED do 6:00 do 10:00 rano i 5,5 AED w pozostałych godzinach.

Opłata startowa w przypadku wsiadania bądź wysiadania na lotnisku to 25 AED.

W przypadku kiedy wcześniej rezerwujemy taxi, opłata wynosi ok. 10 AED.

Cena za kilometr to 2,19 AED.

Jak płacimy za taxi?

Za przejazd płacimy do dotarciu do miejsca docelowego. Finalna cena jest wyświetlona na monitorze przy kierowcy. Akceptowana jest płatność gotówkowa (w dirhamach), kartą (zdecydowanie najczęściej używaliśmy naszej karty debetowej w PLN), a także kartą NOL. Zwłaszcza ta ostatnia forma jest ciekawa, gdyż karta NOL to podstawowa karta obsługująca miejskie przejazdy w Dubaju i działająca również w autobusach, metrze czy tramwajach.

Zdarzyło nam się, że spieszyliśmy się wieczorem do Burj Khalifa. Taksówkarz niezwykle się gimnastykował, aby przejechać bocznymi uliczkami o dowieźć nas na czas mimo olbrzymich korków. Bardzo przyjemnie się dziwił, kiedy poza opłatą za przejazd zostawiliśmy mu napiwek.

Dlaczego taksówki?

Odwiedzając różne kraje najczęściej korzystamy z lokalnej komunikacji publicznej. Dubaj to jednak spore miasto, czasy przyjazdów są spore, a dodatkowo nie zawsze pod nosem mamy przystanek czy stację metra. Z tego względu często wykorzystujemy w Dubaju, nawet w przypadku krótkiego podjechania np. z hotelu do najbliższej stacji metra. Więcej piszemy o tym we wpisie o komunikacji miejskiej.

Trzeba się liczyć z tym, że w mieście jest spory ruch samochody. Czasem podjechanie kilku kilometrów może zająć taksówkarzowi dobre kilkanaście czy kilkadziesiąt minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz