Dubai Frame jest największą ramką na zdjęcia na świecie. Powstała w ramach przygotowań do powitania Expo 2020. Otwarta została w styczniu 2018 roku i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Dubaju. Trzeba przyznać, że zrobiona została z dużym rozmachem.

Podczas naszej pierwszej wizyty w Dubaju zaczęliśmy właśnie od niej i nadal uważamy, że był to strzał w dziesiątkę. Po szklanej podłodze w Sky Views, czy po Burj Khalifa, jej wysokość mogłaby już takiego wrażenia nie robić, ale jej wysokość to nie wszystko.

Stoi w jednej z części Zabel Park (o którym piszemy we wpisie o parkach w Dubaju). Jej wymiary to aż 150 metrów wysokości i 95 metrów szerokości. To, co najbardziej w niej przyciąga uwagę (poza rozmiarem ) to materiał z jakiego została wykonana. Wygląda jak ramka ze szczerego złota 🙂

Do jej budowy użyto ponad 15 000 metrów kwadratowych złotej stali nierdzewnej i 2 900 metrów kwadratowych szkła laminowanego oraz 9 900 metrów sześciennych betonu zbrojonego. Wzór znajdujący się na niej to wzór pierścienia inspirowany logo Expo 2020. Autorem projektu był Fernando Donisa, który zgłosił swój projekt do ThyssenKrupp Elevator International Award. Wygrał go spośród 926 propozycji zgłoszonych w konkursie.

Wygląda ona niesamowicie elegancko, a mnóstwo osób na pamiątkę kupowało jej miniaturkę. Należy ona z resztą do jednego z kultowych miejsc w Dubaju. Świadczą o tym również opinie turystów w Googlach czy na Tripadvisorze. Sporo osób przyjeżdża tu tylko dla zrobienia sobie selfie.

Dubai Frame
Selfie z Ramką

Zwiedzanie Dubai Frame

Uwaga – do kas potrafią być spore kolejki. W tej atrakcji zdecydowanie zalecamy wcześniejszą rezerwację przez internet.

Na szczyt – na 48 piętro w 75 sekund zabiera turystów kilkuosobowa winda. W zależności od obłożenia turystów, warto uzbroić się w cierpliwość. Wszystkim sprawinie kierują pracownicy.

W środku, poza niesamowitym designem wnętrz, przed wjazdem na szczyt na turystów czeka bardzo ciekawa ekspozycja składająca się z dwóch części. Pierwsza część przed wjazdem na górę, a druga po zjeździe na dół.

Pierwsza to historia Dubaju. Od dawnych czasów, kiedy Dubaj był skromną wioską rybacką, aż po czasy współczesne. W niezwykle realistyczny sposób przenosimy się na odtworzoną starą ulicę Dubaju przy której możemy zobaczyć makiety lub wizualizacje jej mieszkańców. Pokazana jest kultura, dawne życie, handel i tradycje mieszkańców tych rejonów.

Później  gwałtowny rozwój związany z odkryciem bogatych złóż ropy naftowej. Patrząc teraz na Dubaj, aż trudno uwierzyć, że na początku lat 90-tych XX wieku stało w tym emiracie zaledwie kilka budynków.

Fantastyczne są filmy i zdjęcia pokazujące jak szybko wzrosło to majestatyczne miasto na środku pustyni. Nie brakuje również filmów i wizerunków szejka Dubaju, Mohammeda ibn Raszida al-Maktuma, który się do tego rozwoju przyczynił.

Następnym przystankiem jest top, czyli szczyt ramki, z której rozciąga się spektakularny widok na  miasto. „Most” ma powierzchnię 25 m2 i jest w zamkniętym pomieszczeniu. Na uwagę zasługuj także wielobarwny, podświetlony sufit.

Po pierwszych emocjach, związanych także ze szklaną podłogą, zachwyca panorama na miasto.

Drugą częścią ekspozycji jest Dubaj w przyszłości. Po przejściu tunelem ze spektakularnymi efektami dźwiękowymi i świetlnymi dochodzi się do projekcji Dubaj za 50 lat. Koniecznie musicie obejrzeć całość projekcji, by zobaczyć jaką wizję mają szejkowie na rozwój ich kraju.

Zwiedzanie kończy sklepik z pamiątkami.

TIP – na szczycie możemy napić się kawy ciesząc się widokiem na Dubaj.
TIP – zaraz za bramką wejściową do na teren parku gdzie znajduje się ramka, jest darmowy dystrybutor wody. Można tu bezpłatnie uzupełnić swoje butelki..
Dystrybutor wody pod Dubai Frame

Ceny

Osoba Cena
Osoba dorosła 52,50 AED
Dzieci 3 – 12 lat 30,00 AED

Godziny otwarcia Dubai Frame

Atrakcja otwarta codziennie od 09:00 do 21:00.

Nasz film z Dubai Frame

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz