Port Lotniczy Dubaj to jedno z dwóch w mieście. Jest to jedno z największych lotnisk na świecie, z polskich lotnisk lataj tu samoloty m.in. linii flyDubai, Emirates czy LOT.

Ciekawostka
Wiele osób na etapie kupowania biletów lotniczych nie zdaje sobie sprawę, że w samym mieście mamy dwa lotniska. O lotnisku Dubaj-Al Maktoum i sposobach dojazdu przeczytasz tu – Dojazd z lotniska w Dubaju – DWC.

Aktualnie Port Lotniczy Dubaj to największe lotnisko w mieście. Aktualnie, dlatego, że docelowo największym lotniskiem pasażerskich i cargo ma być Dubaj-Al Maktoum, o którym piszemy w osobnym wpisie.

Jest to piąte największe lotnisko na świecie pod kątem liczby pasażerów, ale jeśli chodzi o ilość operacji lotniczych, największe na świecie. Dubaj stanowi główny hub przesiadkowy, a tysiące osób przylatuje tu tylko po to, aby przesiąść się na docelowy lot. W 2022 roku lotnisko obsłużyło 66 milionów pasażerów.

Połączenia czarterowe z Polski oraz tani przewoźnicy operują głównie na DWC lub na lotnisko w Abu Dhabi. Pozostałe liniówki latają na DXB. To tu codziennie dostaniemy się z Warszawy popularnym Emirates, ale również z Warszawy oraz portów regionalnych polecimy np. linią FlyDubai.

Lotnisko posiada 3 terminale. Jeśli przylatujecie Emirates, lądujecie na Terminal 3. Jeśli FlyDubai, na Terminalu 2 lub 3.

Jak dojechać z lotniska DXB do centrum?

Metro – póki co, w przeciwieństwie do DWC, terminale lotniskowe DXB są połączone linią metra. Stacje metra znajdują się na Terminalach 1 oraz 3. Lotnisko jest podłączone do czerwonej linii metra, która jedzie wzdłuż całego miasta, a jej długość to 50 km. Dodatkowo dwóch miejscach możemy się przesiąść na zieloną linię metra
Metro jest w pełni zautomatyzowane. Posługujemy się tutaj kartami NOL. Więcej o tym jak podróżować metrem i w jakich godzinach pracuje, znajdziecie we wpisach:
Komunikacja miejska w Dubaju
Metro w Dubaju

Jest to bardzo szybki i komfortowy sposób dojazdu. Dla przykladu do Dubai Mall (Burj Khalifa), dojedziemy metrem z lotniska w ok. 30 minut.
Poniżej zamieszczam schemat dubajskiej linii metra.

rail-network-map

Autobusy – spod terminalami dojedziemy również autobusami miejskimi. Pamiętaj, że podobnie jak w metrze, obowiązuje tu karta NOL. Nie ma możliwości zakupu biletu u kierowcy, bo w Dubaju nie ma jednorazowych biletów. Szczegóły: Komunikacja miejska w Dubaju.

Linia 77 – kursuje do stacji metra Baniyas Square
Linia C01 – kurs do przystanku Al Satwa

Autobusy mogą być opcją w przypadku noclegu w dzielnicy Deira.

Taksówka – taksówki to oczywiście jeden z podstawowych środków komunikacji w Dubaju. Są dostępne na każdym kroku, a pod lotniskiem będzie ich mnóstwo. Co ważne – korzystajcie z oficjalnych miejskich taksówek ze znaczkiem RTA. Są najczęściej tańsze od Ubera.
W przypadku kursów z lotniska i na lotnisko, pobierana jest opłata startowa 25 AED.
Z taksówkarzami nie ustala się ceny. Wszystko oficjalnie, według licznika. Szczegóły dotyczące taksówek w Dubaju znajdziecie tu – Taksówki w Dubaju.
Wypożyczony samochód – jak na prawie każdym lotnisku, istnieje możliwość wypożyczenia samochodu. Należy pamiętać o paszporcie, wieku m.in. 25 lat i posiadania co najmniej rok prawa jazdy. Do opłacenia usługi będzie potrzebna karta kredytowa. Na wszystkich trzech terminalach można znaleźć popularne sieciówki.
Polecam porównać wcześniej ceny na popularnych wyszukiwarkach z internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz