Abu Dhabi Airport

Sporo osób wybierających się do Dubaju ląduje w Abu Dhabi. W poniższym wpisie opisujemy sposoby przemieszczenia się między lotniskiem a Dubajem i na odwrót.

Lotnisko w Abu Dhabi od centrum Dubaju dzieli ok. 110 kilometrów. Od listopada 2023 roku funkcjonuje całkowicie nowy terminal. Od 2024 roku wszystkie linie latające do Abu Dhabi operują z nowego terminalu.

Do wyboru mamy kilka sposobów na przemieszczenie się między lotniskiem, a Dubajem.

Taksówka – jeden z najpopularniejszych sposobów przemieszczania się w Emiratach oraz Dubaju. Oczywiście przed lotniskiem szukacie taksówek RTA. Więcej informacji we wpisie Taxi w Dubaju. Do standardowej stawki 2,19 AED za kilometr dochodzi opłata za start lub koniec kursu na lotnisku – 25 dirhamów. Za taksówkę zapłacicie kartą NOL, gotówką lub normalną kartą debetową.
Abu Dhabi Airport Express. Autobus, który zawiezie nas bezpośrednio do Dubaju. Rozpoczął działanie w 2022 roku. Działa 7 dni w tygodniu przez 24h. Autobus odjeżdża spod wszystkich trzech terminali. Czas przejazdu to ok. 1,5h. W Dubaju autobus dojeżdża do Ibn Battuta Mall. Z Dubaju autobus odjeżdża o każdej pełnej godzinie, podobnie jak z terminali 1-3 na lotnisku w Abu Dhabi. Z T2 odjeżdża 15 minut wcześniej. Bilety kupujemy w budce na przystanku lub wcześniej online. Koszt to 35 dirhamów. UWAGA (stan na listopad 2022) – opłata za transfer na miejscu tylko w gotówce! Nie mieliśmy dirhamów, więc zapłaciliśmy 10 dolarów (USD) / osoba.
Airport Express na lotnisko w Abu Dhabi
Prywatny transfer. Dla wymagających. Można zarezerwować wcześniej, a osoba z Twoim nazwiskiem będzie czekała w hali przylotów. Ostatnio płaciliśmy za taką usługę w złotówkach 500 PLN. Podróż do hotelu w Dubaju trwa wtedy ok. 1h. Między miastami szeroka autostrada. Jeśli interesuje was taka opcja możecie pisać do mnie przez formularz kontaktowy.
Wypożyczony samochód. Popularna sprawa. Na lotnisku w Abu Dhabi znajdują się punkty popularnych sieciówek, jak Budget, Dollar, Europcar czy Avis. Punkty są czynne 24h, dlatego można zarezerwować wybrany samochód wcześniej online, ale również na miejscu.
Autobusy podmiejskie. Zanim pojawił się Abu Dhabi Airport Express, było to najpopularniejsze rozwiązanie wśród osób lądujących w Abu Dhabi. Polega na połączeniu autobusu lotniskowego A2, który dojeżdża do dworca autobusowego w Abu Dhabi, z linią E101, którą dojeżdżaliśmy do centrum Dubaju. Całą trasę obsługują karty NOL, podobnie jak transport w samym Dubaju, stąd na lotnisku najlepiej zakupić już taką kartą i doładować ją wybraną kwotą. Przy aktualnym, bezpośrednim połączeniu w dobrej cenie, rozwiązanie to straciło trochę sens.

4 komentarze

  1. Pytanko odnośnie biletów dla dzieci poniżej 5 lat , bo mam sprzeczne informacje , czy dzieci jadą za darmo do lat 5 , czy jednak potrzebny jest bilet? Chodzi o autobus Abu Dhabi Airport Express do Dubaju

    • Tak, nie jestem tego w stanie potwierdzić na 100%.
      Nie ma na oficjalnych stronach informacji o wieku, do jakiego dzieci mają bezpłatny przejazd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz